€78.51
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M7-R4300
Manufacturer: Brady
EAN: 888434588215
Manufacturer product number: 173193
Also known as: M71-R4300 / 114548
Weight: 0.12 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "173193_M7-R4300 M710 R4300 Series Printer Ribbon for M710 and BMP71"
M7 R4300 Series: chemical, environmental and smear resistant black ribbon
Features
- The R4300 ribbon offers strong resistance against smearing and chemicals when printed on the appropriate Brady label material
- Recommended for printing on paper and films that have a matte or rough surface, such as B-427 Self-Laminating Vinyl and B-499 Nylon Cloth from Brady
- Self-contained ribbon cartridges are hassle-free and easy to replace with no printer calibration and ribbon threading
- Tough, smear-proof ribbon produces long lasting printed text that can withstand years in industrial areas.
- Brady Authentic materials work seamlessly with Brady printers for improved printer and material communication, seamless mobile app interaction, and better performance and reliability
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 50,00 mm (W) x 45,72 m (L) |
|---|---|
| Ribbon Size (metric) | 50.00 mm W x 45.72 m L |
| Ribbon Width (metric) | 50.00 mm |
| Roll Length (metric) | 45.72 m |
Material
| Brady Material Number | R4300 |
|---|---|
| Maximum Service Temperature (°C) | 35 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | 5 °C |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Smear-resistant |
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|
Ribbon Specifications
| Ribbon Colour Options | Single Colour Ribbon |
|---|---|
| Ribbon Format | Ribbon in Cartridge |
| Ribbon Formulation Type | Wax/Resin |
| Ribbon Series | R4300 |
| Length (metric) | 45.72 m |
| Width (metric) | 50.00 mm |
| Printer Compatibility | M710; BMP71 |
| Smart Cell | Yes |
Properties "173193_M7-R4300 M710 R4300 Series Printer Ribbon for M710 and BMP71"
| Ribbon: | Resin, Wax/Resin |
|---|---|
| Ribbon kleur: | Zwart |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












