170923_M5-118-494-PK M510/BMP51/BMP53/M511 Label Printer Labels, 25,40 mm (W) x 9,53 mm (H) x 9,53 mm (Dia), Black on Pink, White

€61.53
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M5-118-494-PK
Manufacturer: Brady
EAN: 888434593509
Manufacturer product number: 170923
Weight: 0.15 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "170923_M5-118-494-PK M510/BMP51/BMP53/M511 Label Printer Labels, 25,40 mm (W) x 9,53 mm (H) x 9,53 mm (Dia), Black on Pink, White"
Features
- Specialised — Ideal for easily differentiating vials, PCR and microcentrifuge tubes, and slides
- Durable — Designed to withstand abrasions and exposure to chemicals and extreme temperatures, including immersion in liquid nitrogen and hot water baths
- Adhesive — Made with a permanent acrylic adhesive for tight bonding onto smooth surfaces such as glass and polypropylene
- Available in six colour options with a colour bar across the top of the label; pre-sized for multiple applications, some options with matching colour vial top label
- Certified – RoHS compliant to 2011/65/EU (Pass 2015/863)
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
Label specifications
| Brady Material Number | B-494 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Cold-temperature application; Cryogenic storage; Low Profile |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 9.53 mm H x 25.40 mm W x 9.53 mm Dia |
| Lab Application | Vials; Vial Tops |
| Lab Environment | Freezer;Hot Water Bath (100°C);Liquid Nitrogen |
| Printable Area Dimensions (metric) | 25,40 mm W x 6,35 mm H |
| Printable Area Height (metric) | 6.35 mm |
| Printable Area Width (metric) | 25.40 mm |
| Printer Compatibility | BMP51; BMP53; M511; M510 |
| Vertical Repeat (metric) | 3.18 mm |
| Vial/Tube Size (metric) | 8.0 mL |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Smear-resistant; High Temperature-resistant; Low Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -196 °C - 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -196 °C |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Colour | Black on Pink, White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Roll | 240 |
| Ribbon Series | R6400 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Cold temperature labelling; Laboratory labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance |
| Industry | Healthcare; Laboratory |
Properties "170923_M5-118-494-PK M510/BMP51/BMP53/M511 Label Printer Labels, 25,40 mm (W) x 9,53 mm (H) x 9,53 mm (Dia), Black on Pink, White"
| Adhesive: | Permanent |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











