170713_M4C-125-342-YL M410/BMP41/M510/BMP51/BMP53/M511 Label Printer PermaSleeve Wiremarker Sleeves, 5,97 mm (H) x 2,13 m (L), Black on Yellow

€68.05
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M4C-125-342-YL
Manufacturer: Brady
EAN: 888434591406
Manufacturer product number: 170713
Weight: 0.031 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "170713_M4C-125-342-YL M410/BMP41/M510/BMP51/BMP53/M511 Label Printer PermaSleeve Wiremarker Sleeves, 5,97 mm (H) x 2,13 m (L), Black on Yellow"
Features
- Specialised — Designed specifically for rigorous cable and wire marking applications
- Durable — Self-extinguishing and resistant to extreme temperatures, UV light, chemicals, fuel and oil
- Efficient — Fast shrinking to save installation time and cost
- Easily Identifiable — Made with a crisp, clear identification surface that’s resistant to abrasions and fading
- Certified — UL Recognised to UL 224, RoHS Compliant to 2011/65/EU (Pass 2015/863), SAE AS23053/5 (Class 1), SAE AS-81531, MIL-STD-202
- For material specific performance and properties, please refer to the Technical Data Sheet (TDS)
Heat Shrink Specifications
| Diameter as Supplied (metric) | 3.18 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 5,97 mm (H) x 2,13 m (L) |
| Wire Diameter Range (metric) | 1,17 mm - 2,79 mm |
| Recovered Diameter (metric) | 1.19 mm |
| Colour | Black on Yellow |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Service Temperature Range (°C) | -55 °C - 135 °C |
| Printer and Label Applications | Wire & Cable |
| Brady Material Number | B-342 |
| Finish | Matt |
| Material | Heat-shrink Polyolefin |
| Material Properties | Flame-retardant; Heat-shrinkable |
| Material Type | Polyolefin |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Maximum Wire Diameter (metric) | 2.79 mm |
| Sleeve Size (metric) | 3.18 mm Dia x 2.13 m L |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; Smear-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Printer Compatibility | BMP41; BMP51; BMP53; M511; M410; M510 |
Other specifications
| Application | Electrical labelling; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL224; SAE-AMS-DTL-23053/5 C (Class 1); SAE AS-81531 |
Datasheets
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








