€125.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M211-EU-UK-US
Manufacturer: Brady
EAN: 888434587522
Manufacturer product number: 170381
Weight: 0.85 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "170381_M211-EU-UK-US M211 Printer - EMEA"
Features
- Use the M211 Label Printer, Express Labels Mobile App and a phone to create and print labels
- Tough, industrial labeler designed to survive and thrive on any worksite.
- Get more done all day long with 300 label prints from one full battery charge
- Fast and dependable Bluetooth connection
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This printer ships in a carton pack with M21-750-499 label cartridge, AC power cord with EU, UK and US plugs and Quick Start Guide. |
|---|
Dimensions
| Depth (metric) | 66.04 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 137,16 mm (W) x 101,60 mm (H) x 66,04 mm (D) |
| Height (metric) | 101.60 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 19.05 mm |
Material
| Label Material Types | Heat-shrink Polyolefin; Nylon Cloth; Paper; Polyester; Polypropylene; Self-laminating Polyester; Self-laminating Vinyl; Vinyl |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
Printer specifications
| Device Connectivity | Mobile device connected |
|---|---|
| Connectivity Options | Bluetooth® 5 Low Energy (class II) |
| Display Resolution | |
| Display Type | None |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Arabic (Egypt); English (US); Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Bahasa Malay; Bahasa (Indonesian); Croatian; Czech; Danish; Dutch; Estonian; Finnish; French; German; Hebrew; Hungarian; Italian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Rus |
| Memory | Memory via connected mobile device |
| Maximum Labels per Day | 100 |
| Maximum Print Speed (metric) | 15.24 mm/s |
| Font Sizes | 4 - 150 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 22.23 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 15.75 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 914.40 mm |
| Operating Humidity Range | 20%-90% (non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 4°C - 43°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Battery mAh Rating | 1200 mAh |
| Batteries Included | Yes |
| How Is Battery Shipped | Shipped installed in equipment |
| Plug Type | UK; US; EU |
| Barcode Symbologies - 1D | Code 128; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; Code 39 Full ASCII; Code 93; Code 93 Full ASCII; EAN-13; EAN-13 Extension 2; EAN-13 Extension 5; EAN-8; EAN-8 Extension 2; EAN-8 Extension 5; GS1-128; HIBC; Interleaved 2 of 5; JAN-13; JAN-8; UPC-A; UPC-E |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion Battery;Internal, not removable |
| Built-In Label Wizards | Breaker Box; Flags; General; Patch Panel; Pipe Marker; Safety; Terminal Block; Wire Wrap; Sleeves |
| Approved Ship To Countries | Albania, Andorra, Armenia, Austria, Azerbaijan, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Egypt, Estonia, Finland, Georgia, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Kazakhstan, Kosovo |
| Available Languages | Arabic (Egypt), Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French, German, Hebrew, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Po |
| Calibration Required? | Automated through Smart Cell |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | No |
| Cutter Type | Auto Cutter; With label retention |
| Device Drop Test & Durability | Resistant to 1.8 metre drops; Resistant to 114 kg crushes; Resistant to military-grade shocks (MIL-STD-810G) |
| Font Styles | Determined by software |
| Label Retention Feature | Yes |
| Number of Symbols | Dependant on software |
| On Screen Indicators | Battery Life;Bluetooth Status;Error Messaging |
| Power Source | AC Adaptor; Rechargeable Battery; USB |
| Print Resolution | 203 dpi |
| Print Rotation | Yes |
| Printer and Label Applications | Datacom; Electrical; General Identification; Inspection Repair; Laboratory; Lean / 5S; Safety; Wire & Cable |
| Printing Functions | Auto Format; Autosizing; Bold; Condensed; Date/Time Stamp; Expand; Fixed Length; Frame Feature; Italics; Justification; Multi-copy; Outline; Reverse; Rotate; Serialisation; Underline; Vertical |
| Recharge Time | 4 uur |
| Serialisation Feature | Meervoudig en gekoppeld |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-342; B-403; B-414; B-423; B-427; B-430; B-461; B-488; B-499; B-581; B-595; B-7425 |
|---|---|
| Compatible Media | M21- |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; IT Equipment labelling; Lean and 5S labelling; Warehouse marking; Wire and cable labelling |
|---|---|
| Industry | Buildings identification; Education; Electrical; Government; ICT; Tourism & recreation; Voice & data communication; Biotechnology; Chemical |
Videos
YouTube
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page













