153438_B33C-3000-430 Harsh Environment Multi-Purpose Clear Polyester Labels for B33 Printers - 76,20 mm, 76,20 mm (W) x 30,48 m (L), Transparent

€137.22
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B33C-3000-430
Manufacturer: Brady
EAN: 888434564400
Manufacturer product number: 153438
Weight: 0.444 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "153438_B33C-3000-430 Harsh Environment Multi-Purpose Clear Polyester Labels for B33 Printers - 76,20 mm, 76,20 mm (W) x 30,48 m (L), Transparent"
Features
- Glossy, clear labels are thermal transfer printable and feature a durable permanent acrylic adhesive
- Excellent resistance to most chemicals, oils and water
- UL approved; CSA accepted
- Service temperature of -56 to 137° C
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number B30-R6000.
Label specifications
| Brady Material Number | B-430 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable; Optically Clear |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 76.20 mm W x 30.48 m L |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Lab Environment | Autoclave |
| Printer Compatibility | i3300; i5300; BBP33 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Colour | Transparent |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | General Identification; Rating & Name Plates |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | B30-R6000 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; Inventory and inspection labelling; Facility identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Industry | Buildings identification; Energy utilities; Government; Healthcare; Manufacturing; Process; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page







