153115_B33-161-484 B33 Series Flexible White Polyester with Permanent Rubber-based Adhesive Labels, 101,60 mm (W) x 101,60 mm (H)

€240.24
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B33-161-484
Manufacturer: Brady
EAN: 888434563724
Manufacturer product number: 153115
Weight: 0.444 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "153115_B33-161-484 B33 Series Flexible White Polyester with Permanent Rubber-based Adhesive Labels, 101,60 mm (W) x 101,60 mm (H)"
Features
- Ideal for marking backer board, DIN rail, relays, PLCs, switches, solenoids, drive motors and other components inside panels
- Glossy white polyester with permanent rubber-based adhesive is thermal transfer printable
- UL approved
- Service temperature of -40 to 248° F (-40 to 120° C)
- A ribbon is required to print this material. Use Part Number B30-R6000.
Label specifications
| Brady Material Number | B-484A |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Low Profile |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm H x 101.60 mm W |
| Printer Compatibility | i3300; i5300; BBP33 |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 104.78 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification; Rating & Name Plates; Electrical |
| Quantity per Roll | 350 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | B30-R6000 |
| Ribbon Series | B30 Monocolour Series |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; General identification; Inventory and inspection labelling |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Industry | Manufacturing; Warehouse & logistics |
Properties "153115_B33-161-484 B33 Series Flexible White Polyester with Permanent Rubber-based Adhesive Labels, 101,60 mm (W) x 101,60 mm (H)"
| Width: | 101,60mm |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page






