152795_J20-19-2475 BradyJet J2000 Polyester Labels, 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H), White

€129.98
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: J20-19-2475
Manufacturer: Brady
EAN: 888434560327
Manufacturer product number: 152795
Weight: 0.176 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "152795_J20-19-2475 BradyJet J2000 Polyester Labels, 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H), White"
Features
- Add colour and edit labels – on demand – for a no-waste, low-inventory labelling solution
- Full-colour printing allows you to create labels with variable data and colour components in house
- Durable and resistant to abrasions, chemicals, oils and solvents
- This inkjet-receptive polyester with acrylic adhesive works best on flat, smooth surfaces
- Allows for less label stocking as labels are created and printed on demand
- Decreases waste as labels can be reviewed and revised immediately if errors are found, unlike pre-printed labels, which require label data to be set months in advance
- Allows for immediate in-house label printing, eliminates stress associated with long lead times and reduces the possibility of experiencing a line down due to label shortages
- An ink cartridge is required to print this material. Use Part Number J20-CMY
Label specifications
| Brady Material Number | B-2475 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Inkjet |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Inkjet Receptive Polyester |
| Material Properties | Inkjet Print-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Printer Compatibility | J2000 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 53.98 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Oil-resistant; Solvent-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; Solvent/Chemical resistance |
| Thickness (metric) | 0.119 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification; Lean / 5S; Safety |
| Quantity per Roll | 250 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Component and equipment labelling; Data and telecommunications labelling; General identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; Solvent/Chemical resistance |
| Industry | Chemical; Electrical; Energy utilities; Manufacturing; Oil & gas; Process; Warehouse & logistics |
Properties "152795_J20-19-2475 BradyJet J2000 Polyester Labels, 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H), White"
| Label material: | Polyester |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page







