€3,286.06
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: J4000-EU
Manufacturer: Brady
EAN: 888434560228
Manufacturer product number: 152711
Weight: 16.556 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "152711_J4000-EU BradyJet J4000 Colour Label Printer"
Kies opvallende, nauwkeurige kleuren die lang meegaan. Met de BradyJet J4000-inkjetprinter maakt u de labels, pictogrammen en tags die u nodig heeft en die aan de voorschriften voldoen en lang meegaan.
Kenmerken
- Deze industriële inkjetprinter print tot 5000 opvallende full-colour labels per dag, op continu of gestanst materiaal tot 203,20 mm breed
- Ideaal voor een groot aantal veiligheidstoepassingen, zoals Lean/5S, Lockout/Tagout, instructie- of veiligheidslabels voor de behandeling, de opslag of het transport van chemicaliën, en laboratoriumomgevingen
- Bevat de kleuropties die u nodig heeft om conforme vlambooglabels te maken, alsook labels die voldoen aan ANSI, GHS, ISO en BS5609
- Bespaar ruimte doordat u alleen maar wit labelmateriaal op voorraad moet hebben en print alleen wat u nodig heeft, wanneer u het nodig heeft, in full colour met fotokwaliteit
- Print gemakkelijk PDF's of documenten vanuit softwarepakketten van derden met het geoptimaliseerde Windows-stuurprogramma
- Voeg de Brady Workstation Software Suite voor veiligheids- en site-identificatie (J4000-BWSSFID) of Laboratorium Suite (J4000-BWSLAB) toe aan uw oplossing en maak labelontwerp nog eenvoudiger
Features
- This industry inkjet workhorse creates up to 5,000 impactful full-color labels per day up to 203.20 mm wide on continuous or die-cut material
- Ideal for a wide variety of applications in safety, including Lean / 5S, lockout tagout, instructional or safety chemical labelling for handling, storage or transport, as well as lab settings
- Contains the colour options you need to create ANSI, GHS, ISO, BS5609 and arc flash compliant labels
- Streamline storage by only needing to stock white label material and print only what you need, when you need it, in photo-quality full colour every time
- Easily print PDFs or from third-party software packages with the optimised Windows driver
- Add Brady Workstation Safety and Facility ID Software Suite (J4000-BWSSFID) or Lab Suite (J4000-BWSLAB) to your solution and make label creation even easier
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
Contents of the box
| Product contents | (1) BradyJet J4000 Printer; (1) Power Cord; (1) CMY Ink Cartridge with built in Printhead; (1) Pack of 2 Ink Cartridge Storage Caps; (1) Media starter roll 101.60 mm wide B-2595 Vinyl; (1) USB Cord; (1) USB Flash Drive with product information; (1) Brady Worksta |
|---|
Dimensions
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
|---|---|
| Depth (metric) | 438.15 mm |
| Dimensions (metric) | 438,15 mm (W) x 228,60 mm (H) x 438,15 mm (D) |
| Height (metric) | 228.60 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 38.1 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 12.70 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 203.20 mm |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
Material
| Label Material Types | Inkjet Receptive Paper; Inkjet Receptive Polyester; Inkjet Receptive Polypropylene; Inkjet Receptive Vinyl; Polypropylene |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
Printer specifications
| Device Connectivity | Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | USB; Ethernet |
| Display Resolution | |
| Display Type | LED |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | |
| Memory | |
| Maximum Labels per Day | 5000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 114.30 mm/s |
| Maximum Liner Width (metric) | 209.55 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 203.20 mm |
| Maximum Printed Label Length (metric) | 609.60 mm |
| Operating Humidity Range | 20%-80% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 15°C - 32°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Plug Type | EU |
| Barcode Symbologies - 1D | More through Brady WorkStation |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Approved Ship To Countries | Albania, Andorra, Austria, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Israel, Italy, Kosovo, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, M |
| Calibration Required? | Manual |
| Colour Printing Capability | Full Colour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels |
| Cutter Type | After label, at end of job or no cutoff; Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 20 seconds for labels, 10 seconds for ink cartridge |
| Font Styles | Determined by software;See Brady Workstation |
| Media Sensor Adjustment | Yes |
| Media Sensor Type | Black Mark;Gap Sensor;See-through |
| Number of Symbols | Dependant on software |
| On Screen Indicators | Supply Remaining |
| Operating System | Windows® 7; Windows® 8; Windows® 10 |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | No |
| Print Resolution | 4800 dpi |
| Printer and Label Applications | General Identification; Hazardous Materials; Lean / 5S; Safety |
| Programming Language | Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-2595; B-2585; B-2569; B-7425J; B-403 |
|---|---|
| Compatible Media | J50C-; J50-; J40C-; J40- |
Other specifications
| Application | Facility identification; General identification; Hazard communication identification; Lean and 5S labelling; Pipe and valve marking; Warehouse marking |
|---|---|
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Mining; Oil & gas; Pharmaceutical; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












