152248_M21-500-403 M21 Series Water-Dissolvable Labels, 12,70 mm (W) x 7,62 m (L), Black on White

€30.85
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M21-500-403
Manufacturer: Brady
EAN: 888434559444
Manufacturer product number: 152248
Weight: 0.091 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "152248_M21-500-403 M21 Series Water-Dissolvable Labels, 12,70 mm (W) x 7,62 m (L), Black on White"
De BRADY M21-500-403 is een doorlopende tape voor de printerreeks M210;M210-LAB;M211;BMP21-PLUS;BMP21-LAB. De tape heeft een afmeting van 12,70 mm (B) x 7,62 m (L).
Brady's B-403 wateroplosbaar label is de ultieme oplossing voor het gemakkelijk verwijderen van labels en kleefstof. Ideaal voor laboratoria, tijdelijke identificatiebehoeften, productstromen van werken in uitvoering en andere algemene identificatietoepassingen.
Brady's B-403 wateroplosbaar label is de ultieme oplossing voor het gemakkelijk verwijderen van labels en kleefstof. Ideaal voor laboratoria, tijdelijke identificatiebehoeften, productstromen van werken in uitvoering en andere algemene identificatietoepassingen.
Label specifications
| Brady Material Number | B-403 |
|---|---|
| Adhesive Type | Dissolvable Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Paper |
| Material Properties | Water dissolvable; Inkjet Print-receptive |
| Material Type | Paper |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm W x 7.62 m L |
| Length (metric) | 7.62 m |
| Lab Application | General Laboratory Identification |
| Printer Compatibility | M210; M210-LAB; M211; BMP21-PLUS; BMP21; BMP21-LAB; IDPAL; LABPAL |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Humidity-resistant; Low Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Colour | Black on White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Ribbon Series | R4300 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Component and equipment labelling; Electrical labelling; Facility identification; Floor marking; Laboratory labelling; Lean and 5S labelling; Pipe and valve marking; Warehouse marking |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance |
| Industry | Beverage processing; Food processing; Laboratory; Manufacturing; Process |
Properties "152248_M21-500-403 M21 Series Water-Dissolvable Labels, 12,70 mm (W) x 7,62 m (L), Black on White"
| Adhesive: | Removable |
|---|---|
| Label material: | Paper |
| Tape color: | White |
| Tape material: | Papier |
| Text color: | Black |
| Width: | 12,7mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page










