€1,745.00
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: I5300-C-EU-WF
Manufacturer: Brady
EAN: 754473637453
Manufacturer product number: 151275
Weight: 17.463 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "151275_I5300-C-EU-WF BradyPrinter i5300 Industrial Label Printer with Wi-Fi - EU"
Get fast and efficient precision printing for high-mix / high-volume labeling. Printer is networkable and features quick label set up and no-waste material changeovers
Features
- 300 dpi; prints small fonts with precision
- Requires no calibration and no heat and speed setting adjustments
- 20-second material changeovers, 5.08 mm – 101.6 mm label widths
- Pauses, resumes and stores print jobs on printer in an adjustable queue with overwrite protection
- 178 mm colour touchscreen and built-in auto cutter
- Solid construction with an all-metal frame
- Intuitive and easy to operate
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MY |
Contents of the box
| Product contents | This i5300 Industrial Label Printer comes in a cardboard box. It ships with a Brady WorkStation Basic Design Suite, a Power Cable, a USB Cable, a Stylus, a cleaning kit, a QuickStart Guide, a Jump drive with How To Videos and 3rd Party Win Driver. |
|---|---|
| Warranty (EMEA) | 24 months |
Dimensions
| Depth (metric) | 401.32 mm |
|---|---|
| Dimensions (metric) | 284,48 mm (W) x 279,40 mm (H) x 401,32 mm (D) |
| Height (metric) | 279.40 mm |
| Minimum Liner Width (metric) | 18.03 mm |
| Minimum Label Length (metric) | 5.08 mm |
| Maximum Label/Tape Width (metric) | 107.95 mm |
Material
| Label Material Types | Direct Thermal Paper; FreezerBondz™ Polyester; Heat-shrink Polyolefin; High Temperature Heat-shrink Polyvinylidene Fluoride Sleeve; Magnetic Polyester; Metal-detectable Polyester; Metallic, Non-metal Polyester; Metallised Polyester; Metallised Polyester with Poly |
|---|
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer;Direct Thermal |
Printer specifications
| Device Connectivity | Peripheral |
|---|---|
| Connectivity Options | Cabled; Ethernet; USB 2.0; USB Host; Bluetooth; Wi-Fi |
| Display Resolution | 1024 x 800 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen |
| Keyboard Type | None |
| Languages Available | Bahasa (Indonesian); Bahasa Malay; Bulgarian; Chinese (Traditional & Simplified); Croatian; Czech; Danish; Dutch; English (US); Estonian; Finnish; French (Canada); German; Hungarian; Japanese; Korean; Norwegian (Bokmål); Polish; Portuguese; Romanian; Russian; Slovak; Spanish ( |
| Memory | 512 MB RAM, 195 MB IFFS Flash |
| Maximum Labels per Day | 5000 |
| Maximum Print Speed (metric) | 254.00 mm/s |
| Display Size | 177.80 mm |
| Font Sizes | 4 - 250 pt |
| Maximum Liner Width (metric) | 107.95 mm |
| Maximum Print Width (metric) | 101.98 mm |
| Operating Humidity Range | 10%-85% (RH non-condensing) |
| Operating Temperature Range (°C) | 10°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 100 - 240 V @ 50 - 60 Hz |
| Plug Type | EU |
| Maximum Ribbon Length (metric) | 60.96 m |
| Barcode Symbologies - 1D | Codabar; Code 128A; Code 128B; Code 128C; Code 39; Code 93; EAN-13; EAN-8; HIBC; Interleaved 2 of 5; JAN-8; JAN-8; MSI; Plessey; UPC-A |
| Barcode Symbologies - 2D | |
| Battery Type | Internal, not removable |
| Built-In Label Wizards | No |
| Available Languages | Bahasa (Indonesian), Bahasa Malay, Bulgarian, Chinese (Traditional & Simplified), Croatian, Czech, Danish, Dutch, English (US), Estonian, Finnish, French (Canada), German, Hungarian, Japanese, Korean, Norwegian (Bokmål), Polish, Portuguese, Romanian, Russ |
| Calibration Required? | No |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels;Full Cut |
| Cutter Type | Auto Cutter |
| Estimated Media Changeover Time | 15 seconds for media roll, 5 seconds for ribbon |
| Font Styles | Arial;Courier New;Tahoma;Times New Roman;Trebuchet MS;Verdana;TrueType fonts storable to printer |
| Media Sensor Adjustment | Automatic Adjustment |
| Number of Symbols | See Brady Workstation Software |
| On Screen Indicators | Ribbon and label part number recognition;Supply Remaining;Data Reception;Ethernet Status;WiFi;Error Messaging |
| Operating System | Windows® 11; Windows® 10; Windows® 7; Windows® 8; Windows® Server 2012; Windows® Server 2012 R2; Windows® Server 2016 |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature? | Yes |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; Datacom; Electrical; General Identification; Laboratory; Lean / 5S; Pipe Marker; Rating & Name Plates; Safety; Wire & Cable |
| Programming Language | Brady Script Emulator for ZPL (Accessory required);Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
| Software Package | Basic Design Suite |
Compatibility
| Compatible Brady B-Numbers | B-342; B-345; B-348; B-422; B-423; B-424; B-425; B-427; B-428; B-430; B-432; B-434; B-435; B-437; B-438; B-461; B-472; B-480; B-481; B-482; B-483; B-484; B-486; B-488; B-489; B-490; B-492; B-498; B-499; B-509; B-526; B-549; B-551; B-565; B-569; B-581; B-584; B-593; B-595; B-634; B-717; B-718; B-7 |
|---|---|
| Compatible Media | B30-; B30C-; B30EP-; B33-; B33C-; B33D-; B33FP-; B33FT-; B33R- |
Other specifications
| Application | Wire and cable labelling; Circuit board labelling; Barcode labelling; Laboratory labelling; Electrical labelling; Data and telecommunications labelling; Component and equipment labelling; Pipe and valve marking; Facility identification; Asset tracking; General iden |
|---|---|
| Industry | Aerospace; Automotive; Beverage processing; Biotechnology; Buildings identification; Chemical; Construction; Defence; Education; Electrical; Electronics; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; ICT; Laboratory; Manufacturing; Maritime; Mass transit; Mining; Oil & gas; Pharmaceutical; Process; Pulp & paper; Security; Tourism & recreation; Voice & data communication; Warehouse & logistics |
Videos
YouTube
Datasheets
BradyPrinter i5300 Brochures
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









