151239_J20C-1125-403 Continuous Dissolvable Paper Tape for J2000 Printer, 28,58 mm (W) x 30,48 m (L), White

€151.87
Content: 1
Available in 45 days, delivery time 2-5 days
Product number: J20C-1125-403
Manufacturer: Brady
EAN: 754473637323
Manufacturer product number: 151239
Weight: 0.165 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "151239_J20C-1125-403 Continuous Dissolvable Paper Tape for J2000 Printer, 28,58 mm (W) x 30,48 m (L), White"
The water dissolvable paper label is self-adhesive and extremely easy to apply. Exposing the label to warm water will completely dissolve it within 30 seconds, without damage to the surface it was applied to, and without leaving any residue. It reduces the labour required to remove labels, reduces maintenance to filters and drains and enables easy re-identification of reusable items in a range of industries.
Label specifications
| Brady Material Number | B-403 |
|---|---|
| Adhesive Type | Dissolvable Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Inkjet |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Paper |
| Material Properties | Water dissolvable; Inkjet Print-receptive |
| Material Type | Paper |
| Label/Tape Size (metric) | 28.58 mm W x 30.48 m L |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Printer Compatibility | J2000 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Humidity-resistant; Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Asset tracking; General identification; Laboratory labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Low temperature resistance |
| Industry | Beverage processing; Food processing; Laboratory; Manufacturing; Process |
Properties "151239_J20C-1125-403 Continuous Dissolvable Paper Tape for J2000 Printer, 28,58 mm (W) x 30,48 m (L), White"
| Adhesive: | Removable |
|---|---|
| Label material: | Paper |
| Tape color: | White |
| Tape material: | Papier |
| Text color: | Black |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











