151122_J20-256-2550 Paper Labels for J2000 Printer, 33,02 mm (W) x 15,24 mm (H), White

€82.33
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: J20-256-2550
Manufacturer: Brady
EAN: 754473636159
Manufacturer product number: 151122
Weight: 0.751 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "151122_J20-256-2550 Paper Labels for J2000 Printer, 33,02 mm (W) x 15,24 mm (H), White"
The B-2550 paper label material is available for full colour printing on demand at your premises with the BradyJet J2000 Colour Label Printer. The label is an economical solution for general purpose labelling with a limited lifespan, and can be used to identify packaging.
Label specifications
| Brady Material Number | B-2550 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Inkjet |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Inkjet Receptive Paper |
| Material Properties | Inkjet Print-receptive |
| Material Type | Paper |
| Label/Tape Size (metric) | 15.24 mm H x 33.02 mm W |
| Printer Compatibility | J2000 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 18.42 mm |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.12 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Quantity per Roll | 1600 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Component and equipment labelling; Facility identification; General identification |
|---|---|
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Properties "151122_J20-256-2550 Paper Labels for J2000 Printer, 33,02 mm (W) x 15,24 mm (H), White"
| Label material: | Paper |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









