151111_J50C-4000-2581 BradyJet J4000 J5000 Repositionable Vinyl Labels, 101,60 mm (W) x 30,48 m (L), White

€349.85
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: J50C-4000-2581
Manufacturer: Brady
EAN: 754473636043
Manufacturer product number: 151111
Weight: 0.762 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "151111_J50C-4000-2581 BradyJet J4000 J5000 Repositionable Vinyl Labels, 101,60 mm (W) x 30,48 m (L), White"
B-2581 repositionable labels are available for the BradyJet J5000 Colour Label Printer. The material can be printed in full colour at your premises when you need them and they are designed for frequent repositioning. Ideal for 5S and Lean labels, for inventory marking and to identify reusable containers.
Label specifications
| Brady Material Number | B-2581 |
|---|---|
| Adhesive Type | Repositionable Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Inkjet |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Inkjet Receptive Vinyl |
| Material Properties | Inkjet Print-receptive |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm W x 30.48 m L |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Printer Compatibility | J4000; J5000 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.254 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | General Identification; Lean / 5S; Safety |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | General identification; Lean and 5S labelling; Safety identification; Temporary labelling |
|---|
Properties "151111_J50C-4000-2581 BradyJet J4000 J5000 Repositionable Vinyl Labels, 101,60 mm (W) x 30,48 m (L), White"
| Label material: | Vinyl |
|---|---|
| Width: | 101,60mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page










