€81.83
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M61-R10010
Manufacturer: Brady
EAN: 754473631222
Manufacturer product number: 150904
Weight: 0.454 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "150904_M61-R10010 R10010 Series Black Ribbon for M611, M610 and BMP61"
BMP61 R10000 Series : high performing, scratch and solvent resistant Black Ribbon
Features
- Make it last – R10000 series ribbons are based on a resin formulation that produces long-lasting printed text that can withstand years in industrial areas and outdoor conditions
- Make it fast – self-contained ribbon cartridges are easy to replace eliminating the hassle of printer calibration and ribbon threading
- R10000 series ribbons are ideal for use with long-lasting indoor / outdoor materials such as Brady B-595
Main Characteristics
| Quantity per pack | 1 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
Contents of the box
Dimensions
| Dimensions (metric) | 50,00 mm (W) x 22,86 m (L) |
|---|---|
| Ribbon Size (metric) | 50.00 mm W x 22.86 m L |
| Ribbon Width (metric) | 50.00 mm |
| Roll Length (metric) | 22.86 m |
Material
| Brady Material Number | R10000 |
|---|---|
| Resistance Properties | Scratch-resistant; Solvent-resistant |
Print Specifications
| Smart Cell | Yes |
|---|
Ribbon Specifications
| Ribbon Colour Options | Single Colour Ribbon |
|---|---|
| Ribbon Format | Ribbon in Cartridge |
| Ribbon Formulation Type | Resin |
| Ribbon Series | R10000 |
| Length (metric) | 22.86 m |
| Width (metric) | 50.00 mm |
| Printer Compatibility | M610; BMP61; M611 |
| Smart Cell | Yes |
Properties "150904_M61-R10010 R10010 Series Black Ribbon for M611, M610 and BMP61"
| Ribbon: | Resin |
|---|---|
| Ribbon kleur: | Zwart |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page







