145296_B30C-4000-724 Polyimide tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 101,60 mm (W) x 39,62 m (L), Amber

€1,941.96
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B30C-4000-724
Manufacturer: Brady
EAN: 754473542580
Manufacturer product number: 145296
Weight: 1.34 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "145296_B30C-4000-724 Polyimide tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 101,60 mm (W) x 39,62 m (L), Amber"
B-724 standard temperature polyimide tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers. Good for printing and cutting out custom-sized polyimide circuit board labels on the BBP™37 printer.
Label specifications
| Brady Material Number | B-724 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm W x 39.62 m L |
| Length (metric) | 39.62 m |
| Printer Compatibility | BBP35; BBP37; i3300; S3000; S3100; i5300; S3700 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Heat-resistant; Humidity-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; High heat resistant |
| Thickness (metric) | 0.112 mm |
| Colour | Amber |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; General Identification |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Recommended Ribbon | B30-R4300 |
| Ribbon Series | B30-R4300 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Circuit board labelling; General identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; High heat resistant |
| Approval/Compliance (EMEA) | MIL-STD-202G, Notice 12, Method 215K; SAE AS81531 Marking of Electrical Insulating Material |
| Industry | Manufacturing; Electronics |
Properties "145296_B30C-4000-724 Polyimide tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 101,60 mm (W) x 39,62 m (L), Amber"
| Width: | 101,60mm |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page











