143584_B30C-4000-488 Polyester tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 101,60 mm (W) x 39,62 m (L), White

€103.28
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: B30C-4000-488
Manufacturer: Brady
EAN: 754473951122
Manufacturer product number: 143584
Weight: 1.235 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "143584_B30C-4000-488 Polyester tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 101,60 mm (W) x 39,62 m (L), White"
B-488 white polyester tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers. This material is ideal for smooth surface ID in general or harsh indoor areas including exposure to laboratory chemicals, solvents and oils, high and low temperatures.
Label specifications
| Brady Material Number | B-488 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable; Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm W x 39.62 m L |
| Length (metric) | 39.62 m |
| Lab Environment | Freezer;Autoclave |
| Printer Compatibility | BBP35; BBP37; i3300; S3000; S3100; i5300; S3700 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 160 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 160 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Thickness (metric) | 0.094 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Recommended Ribbon | B30-R4300 |
| Ribbon Series | B30-R4300 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Barcode labelling; Data and telecommunications labelling; Electrical labelling; General identification; Laboratory labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance |
| Industry | Manufacturing; Electronics |
Properties "143584_B30C-4000-488 Polyester tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 101,60 mm (W) x 39,62 m (L), White"
| Width: | 101,60mm |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page















