139946_B30C-1125-483YL-KT Toughstripe floor tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 28,58 mm (W) x 30,48 m (L), Yellow

€331.15
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B30C-1125-483YL-KT
Manufacturer: Brady
EAN: 754473936730
Manufacturer product number: 139946
Weight: 1.188 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "139946_B30C-1125-483YL-KT Toughstripe floor tape for BBP35/BBP37/S3xxx/i3300 printers, 28,58 mm (W) x 30,48 m (L), Yellow"
B-483A ToughStripe™ Floor Marking Tape. The ultra-aggressive adhesive allows for printable messages to be placed on the floor. The floor marking roll ships with a separate roll of B-634 Polyester Overlaminate to protect your legend. Create custom-printed floor labels using your Brady printer. 3 step process : print the tape, apply it to the floor, apply the overlaminate.
Label specifications
| Brady Material Number | B-483A/B-634 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Material | Polyester with Polyester Overlaminate |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 28.58 mm W x 30.48 m L |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Printer Compatibility | BBP35; BBP37; S3000; S3100; S3700; i3300; i5300 |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -18 °C - 54 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 54 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -18 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Thickness (metric) | 0.203 mm |
| Colour | Yellow |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Lean / 5S; Safety |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Recommended Ribbon | B30-R6000 |
| Ribbon Series | B30-R6000HF |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Floor marking; General identification; Lean and 5S labelling; Safety identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; Fuel/Oil-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Ultra-aggressive adhesive |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












