139754_M21-250-423 Polyester tape for M210, M211, BMP21-PLUS and BMP21-LAB, 6,35 mm (W) x 6,40 m (L), Black on White

€31.34
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: M21-250-423
Manufacturer: Brady
EAN: 754473930653
Manufacturer product number: 139754
Weight: 0.091 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "139754_M21-250-423 Polyester tape for M210, M211, BMP21-PLUS and BMP21-LAB, 6,35 mm (W) x 6,40 m (L), Black on White"
Polyester tape for BMP21-PLUS and BMP21-LAB. Black ribbon on White tape.
Label specifications
| Brady Material Number | B-423 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Halogen-free |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm W x 6.40 m L |
| Length (metric) | 6.40 m |
| Lab Application | Bottles; Centrifuges; Conical Tubes; Dishes; Eppendorf Tubes; Flasks; General Laboratory Identification; Large Tubes; PCR Tubes; Tubes; Vials; Well Plates |
| Lab Environment | Autoclave;Freezer;Hot Water Bath (100°C) |
| Printer Compatibility | M210; M210-LAB; M211; BMP21-PLUS; BMP21; BMP21-LAB; IDPAL; LABPAL |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vial/Tube Size (metric) | 0.5 mL |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Colour | Black on White |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | General Identification; Inspection Repair; Rating & Name Plates |
| Ribbon Series | R6200 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Barcode labelling; Circuit board labelling; Component and equipment labelling; Electrical labelling; General identification; Inventory and inspection labelling; Solar Panel labelling; Warehouse marking |
|---|---|
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted; Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only |
Properties "139754_M21-250-423 Polyester tape for M210, M211, BMP21-PLUS and BMP21-LAB, 6,35 mm (W) x 6,40 m (L), Black on White"
| Label material: | Polyester |
|---|---|
| Tape color: | White |
| Text color: | Black |
| Width: | 6,35mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page








