133770_B33-103-717 Static Dissipative Polyimide Labels for BBP33/i3300 Printers, 25,40 mm (W) x 6,35 mm (H), White

€461.98
Content: 1
Available in 45 days, delivery time 2-5 days
Product number: B33-103-717
Manufacturer: Brady
EAN: 754473910457
Manufacturer product number: 133770
Weight: 0.993 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "133770_B33-103-717 Static Dissipative Polyimide Labels for BBP33/i3300 Printers, 25,40 mm (W) x 6,35 mm (H), White"
Printable, static dissipative polyimide labels for the BBP™33 Label Printer. Please note: This material is UL Recognised with its respective ribbon. See the Recommended Ribbon Series for the appropriate ribbon to use.
Label specifications
| Brady Material Number | B-717 |
|---|---|
| Adhesive Type | Static Dissipative Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Static-dissipative; Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm H x 25.40 mm W |
| Printer Compatibility | BBP33; i3300; i5300 |
| Vertical Repeat (metric) | 8.89 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Fluid-resistant; High Temperature-resistant; Humidity-resistant; Low Temperature-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Electrostatic dissipative |
| Thickness (metric) | 0.107 mm |
| Board Application | Through Hole Technology - Top;Through Hole Technology - Bottom;Surface Mount Technology (SMT) - Top/Bottom;After Process;Static Dissipative |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | Circuit Board; General Identification |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Recommended Ribbon | B30-R6000 |
| Ribbon Series | B30 Monocolour Series |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Circuit board labelling |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant; High heat resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Electrostatic dissipative |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; ANSI/ESD S541-2008 (between 10 and 10 ohms) for dissipative ESD packaging materials; MIL-STD-202G Method 215K |
| Industry | Aerospace; Automotive; Electronics; Manufacturing |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












