118076_B30-17-438 Tamper-Evident Metallised Labels for BBP3X/S3XXX/i3300 Printers, 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H), Silver

€159.61
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: B30-17-438
Manufacturer: Brady
EAN: 754473211608
Manufacturer product number: 118076
Weight: 0.737 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "118076_B30-17-438 Tamper-Evident Metallised Labels for BBP3X/S3XXX/i3300 Printers, 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H), Silver"
For secure identification that indicates if it has been tampered with. B-438 tape leaves a "checkerboard" footprint if removed and a checkerboard also appears on top surface of label to prevent label re-use. Ideal for product rating plates, product warranty labels and asset identification labels. See the Recommended Ribbon Series for the appropriate ribbon to use
Label specifications
| Brady Material Number | B-438 |
|---|---|
| Adhesive Type | Residue |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Tamper-evident Metallised Polyester |
| Material Properties | Metallic Appearance |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 50.80 mm W |
| Tamper Indication Type | Leaves "Checkerboard" Pattern When Removed |
| Printer Compatibility | BBP30; BBP31; BBP33; BBP35; BBP37; i3300; S3000; S3100; S3700; i5300 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 40 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 40 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil-resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Tamper-indicating |
| Thickness (metric) | 0.085 mm |
| Colour | Silver |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification; Inspection Repair; Rating & Name Plates |
| Quantity per Roll | 1225 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Recommended Ribbon | B30-R4300 |
| Ribbon Series | B30 Monocolour Series |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Circuit board labelling; General identification; Security identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Fuel/Oil-resistant; Low temperature resistance; Solvent/Chemical resistance; Tamper-indicating |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised; CSA Accepted |
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












