118010_B30C-500-581-YL Repositionable Vinyl Tape for BBP3X/S3XXX/i3300 Printers, 12,70 mm (W) x 30,48 m (L), Yellow

€120.91
Content: 1
Available in 30 days, delivery time 2-5 days
Product number: B30C-500-581-YL
Manufacturer: Brady
EAN: 754473210946
Manufacturer product number: 118010
Weight: 0.426 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "118010_B30C-500-581-YL Repositionable Vinyl Tape for BBP3X/S3XXX/i3300 Printers, 12,70 mm (W) x 30,48 m (L), Yellow"
Ideal for temporary, removable and repostionable labels, like 5S and lean inventory labels.
Label specifications
| Brady Material Number | B-581 |
|---|---|
| Adhesive Type | Repositionable Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm W x 30.48 m L |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Printer Compatibility | BBP30; BBP31; BBP33; BBP35; BBP37; i3300; S3000; S3100; i5300; S3700 |
| Surface | For smooth surfaces |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant |
| Thickness (metric) | 0.125 mm |
| Colour | Yellow |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Printer and Label Applications | Datacom; General Identification; Safety |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R10000 |
| Recommended Ribbon | B30-R10000 |
| Ribbon Series | B30-R10000 |
| Smart Cell | Ja |
Other specifications
| Application | Facility identification; General identification; Safety identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Abrasion-resistant |
| Industry | Beverage processing; Buildings identification; Chemical; Construction; Education; Energy utilities; Food processing; Government; Healthcare; Manufacturing; Maritime; Mining; Oil & gas; Process; Pulp & paper; Tourism & recreation; Warehouse & logistics |
Properties "118010_B30C-500-581-YL Repositionable Vinyl Tape for BBP3X/S3XXX/i3300 Printers, 12,70 mm (W) x 30,48 m (L), Yellow"
| Width: | 12,7mm |
|---|
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page












