116402_THT-17-449-1.5-SC Thermal Transfer Printable Labels, 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H), White

€59.31
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: THT-17-449-1.5-SC
Manufacturer: Brady
EAN: 662820804000
Manufacturer product number: 116402
Weight: 0.424 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "116402_THT-17-449-1.5-SC Thermal Transfer Printable Labels, 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H), White"
Printable, removable polypropylene labels for thermal transfer printers.
Label specifications
| Brady Material Number | B-449 |
|---|---|
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Finish | Matt |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polypropylene |
| Material Type | Polypropylene |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 50.80 mm W |
| Lab Application | General Laboratory Identification |
| Lab Environment | Autoclave;Freezer |
| Printer Compatibility | BBP11; BBP12; THT 25 mm Core Printers |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant; Chemical-resistant; Humidity-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; Removable |
| Thickness (metric) | 0.112 mm |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Quantity per Roll | 1500 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Asset tracking; Barcode labelling; Component and equipment labelling; General identification |
|---|---|
| Performance Characteristics | Low temperature resistance; Removable |
Properties "116402_THT-17-449-1.5-SC Thermal Transfer Printable Labels, 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H), White"
| Adhesive: | Removable |
|---|---|
| Label color: | White |
| Label material: | B-499 Polypropylene |
| Brady printer compatibiliteit: | BBP11, BBP12, Thermische transferprinter voor labels met kern 25 mm |
Data according to manufacturer. Errors and changes reserved.
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









