030174_THT-5-7351-10 Thermal Transfer Printable Labels, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White

€691.58
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: THT-5-7351-10
Manufacturer: Brady
EAN: 888434886243
Manufacturer product number: 030174
Weight: 0.5 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "030174_THT-5-7351-10 Thermal Transfer Printable Labels, 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H), White"
Printable, tamper-evident vinyl labels for thermal transfer printers. Designed to fracture easily in order to show signs of product tampering and to prevent one-piece label removal. Use caution when removing from liner as material is fragile.
Label specifications
| Brady Material Number | B-7351 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Satin |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Tamper-resistant Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Lab Application | General Laboratory Identification; Tamper Seals |
| Lab Environment | Freezer |
| Tamper Indication Type | Tamper-resistant |
| Printer Compatibility | BBP11; BBP12; i5100; i7100; PR Plus; IP Series; THT 76 mm Core Printers; i7500; i6100 |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Resistance Properties | Low Temperature-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant; Chemical-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Thickness (metric) | 0.066 mm |
| Board Application | Through Hole Technology - Top;After Process |
| Colour | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 3 |
Other specifications
| Application | Circuit board labelling; Laboratory labelling |
|---|
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page









