€370.24
Content: 1
Available in 1 day, delivery time 2-5 days
Product number: LAM-7-103
Manufacturer: Brady
EAN: 662820161059
Manufacturer product number: 016105
Weight: 0.596 kg
Min. order quantity: 1
Our benefits
- Free shipping above €500 excl. VAT within EU
- Knowledge and Advice
- If in stock, fast delivery
- Request a quote for large quantities from the shopping cart
- Specialist in Labeling
Product information "016105_LAM-7-103 Die-Cut Overlaminate Labels, 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H), Transparent"
Sized to fit popular dot-matrix, thermal transfer and laser label sizes. Liners are backslit for easy overlaminate removal. Die-cut overlaminates are produced in B-103 clear polyester, a good general purpose and PC board overlaminate that withstands high temperatures, dirt, oil and cleaning solvents while displaying excellent clarity.
Label specifications
| Brady Material Number | B-103 |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Finish | Gloss |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polyester Overlaminate |
| Material Properties | Optically Clear |
| Material Type | Polyester |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 50.80 mm W |
| Vertical Repeat (metric) | 26.97 mm |
| Resistance Properties | Chemical-resistant; Corrosion-resistant; Humidity-resistant; UV-resistant; Weather-resistant |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Thickness (metric) | 0.064 mm |
| Colour | Transparent |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Quantity per Roll | 2000 |
| Quantity per Row | 1 |
Other specifications
| Application | Circuit board labelling |
|---|
Manufacturer "Brady"
Brady is in our opinion the absolute top in the field of industrial and technical labels. With many many types of tapes and labels, printers and other items to do well for the customer. A pleasant and reliable supplier to help your business move forward.
Brady writes about their company:
"Brady Corporation manufactures and provides total solutions for the identification and security of people, products and places.
Brady is a preferred identification partner in various industries, because we always take into account the latest industry standards in our identification and security solutions.
Today, after a hundred years, Brady is still at the forefront of solving identification and security challenges in the world's most demanding industries."
Related links of the manufacturer

Login
No reviews found. Share your insights with others.
How can I get support or help for my Brady product?
As the industry leader in professional labeling, Brady has a reputation for quality service. And that is reassuring for you as a Brady user. Extensive service and support is possible, even at your own location. Click below on the link to the support page for your country.
For Ireland: call 01 447 5269
For United Kingdom: Click here to go to the support page




